Logo

Agar-agar

Print denne opskrift (Ctrl + P)
Kamera Print med billeder
Print uden billeder

Agar-agar

 
Agar-agar er en form for vegetabilsk gelatine. Det fremstilles af tang- og algeplanter og bruges i stedet for animalsk husblas. Agar-agar fås tørret i pulver eller flager. Det er vigtigt, at det koges (fx i vand) og opløses helt, før det tilsættes, ellers fungerer det ikke. Endvidere skal det bruges straks, det stivner hurtigt og bliver derved ubrugeligt.

 
1 tsk agar-agar gelerer knap 3 dl væske, noget der kræver 3-4 blade husblas.

 
Her er kogebogen med nemme opskrifter, - prøv selv, Madplaner, Min kogebog, Grill, Tøm køleskab, Mad til 1 person eller Mad på 30 min.
Få gode smagsoplevelser med Kogebog.dk. Vi hjælper dig med at lykkes i køkkenet.

 
----------- ooo OÔO ooo -----------

 

Facebook
Print denne opskrift (Ctrl + P)
Kamera Print med billeder
Print uden billeder
Opret din egen Kogebog
Klik på den smiley du vil give denne side 
Brugernes vurdering 5,0 (2 stemmer)
Siden er blevet set 3.284 gange - Se og skriv kommentarer herunder.

Kommentarer og debat mellem læsere

Din e-mail bliver ikke vist på sitet.

Du kan vælge Måltid og få aftensmad, frokost osv. eller Metode og få grill, gryde, ovn osv. eller Bagværk og få brød, boller og lagkage osv. eller omregner mellem gram, liter og udenlandske mål - der er er meget at vælge imellem - Prøv
Vi benytter cookies til at gøre din oplevelse af sitet så god som mulig. Ved at fortsætte med at bruge sitet accepterer du cookies.
Afstemning
St-Bededag
Hvad laver du på St. Bededag 2024?



Effektiv reklame - klik her